Contributions to local enterprises for a stronger economy and sustainability

Contributions to local enterprises for a stronger economy and sustainability

Everybody complains that big fish (big companies) eat small fish (mse and local enterprises), some are afraid to loose their grocery that I had been shopping for years by chatting some are afraid to loose their tailor who can make a blouse from their old shirts.

Borders are almost meaningless from economic perspective in the world. There are lots of countries that are inviting big companies to their land to solve employment issues. This situatiın is not only about politics, but also after graduation, university students prefer to work for international big companies, and at the same time those students will complain about loosing their grecories.

 

Supporting local and SME’s is a sustainable movement and also empowers your economy. SME’s make up over 95 percent of enterprises and account for 60 to 70 percent of jobs in most OECD countries.

 

What happened if you buy local ones in ten?

If you spend your money in local shops, perhaps they will invest locally, like they will hire someone locally when they need.

Enviromentally, you provide consistancy. You spend natural resource to reach to the place, so your carbon footprint will be less, you gain some more time and also, local shops get the supplies from other close and local places, you can provide consistancy economicly as well.

 

You protect the originality of your town. While supermarcet numbers are going higher, it is possible to see them almost every corner,this is also creating one single consumption culture in a way. On the other hand, if you consume loccally, you support your twon’s authentic commercial values. These values can survive longer, and the attractiveness ans authenticity of your town goes higher.

 

They build a sense of community. Because if you go to a local shop, all employees are your neighbors some how. You have time to chat with them, talk about different local issues, all of these sharings brings commitment and belonging.  At the same time, a research in 2011 showed that NGO’s are getting the biggest part of their funds from local enterprises. So your small support can create a big effect on society.

You encourge entrepreneurship, entrepreneurship is a total seeking process. Especially small size enterprises has to work on finding needs more than bigger ones. Because they know keeping advantage and surival depends on satisfing the needs. And also, seeing the some local business can survive can encourge more different ideas, so in the route more ideas can come and they can provide more employment, these support to innovative ideas so in the long term, reaching to a better service and products can be possible.

 

Local shops are in decrease, and yes big fish eat small fish, at the end it is creating one single culture to interact, in long term harmony of diversity dies. And we all start to isolate one another.

 

First, we can hug to the closest. It’s possible you cannot volunteer to a NGO or you cannot donate for any social issue but you can buy local and it can solve proactively to social issues.

 

You can start with your first shopping plan to be a part of a change…

🙂

 

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.