Creative Expresions and Learning, ups! ?

Creative Expresions and Learning, ups! ?

Why arts?

Because art is attractive,

because art is fun,

because art is an experience of freedom,

because art is real and we all are real with art.

 

When you mix your your trainings -ones you do, ones you prepare- with arts what can happen?

Art, itself has lots of magic in it. It brings joy, fun, laugh and more emotions so sharing different emotions together support to develop empathy.

 

Taking creative risks and finding opportunities to take risks teaches to be in a place that there is not right or wrong so stretching and learning risks can be taken easier. Artistic expression build confidence to learner. By taking creative risks and getting appreciation and seeing “being” is more important then being “right or wrong”, it is going to be easier to improve confidence as learner.

 

The process from the beginning till building confidence keep lots of key details in it like being heart and seen, acceptance, sharing emotions, and appreciation. When all of them come together, they strengthens human connection. So it is easier to break walls and build bridges.

 

So this adventure means if you start with one individual’s journey with expression in a group at the end you can reach to a community  by using arts.

 

Maybe it sounded so abstract, here is the one of true stories from the US,

Ron Clark’s story;

https://www.youtube.com/watch?v=xVsld1Wls10

 

References:

Catch the Fire, Taylor & Murphy, NSP Publisher

You can also reach to many health research about creative expression and child just like;

  • Evaluation of a classroom program of creative expression workshops for refugee and immigrant children, Journal of Child Psychology and Psychiatry 46:2 (2005), pp 180–185
  • Effects of a Creative Expression Intervention on Emotions, Communication, and Quality of Life in Persons with Dementia, Nurs Res. 2010 ; 59(6): 417–425. doi:10.1097/NNR.0b013e3181faff52.
  • Integration of Creative Expression into Community Based Participatory Research and Health Promotion with Native Americans, Fam Community Health. 2010 ; 33(3): 186–192. doi:10.1097/FCH.0b013e3181e4bbc6.

you can read more about the Ron Clark Academy

another offering to watch, if you are looking for a changemaker teacher story here you are Marva Collins.

 

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.