Geleneksel Lider - Kolaylaştırıcı - Kolaylaştıran Lider

Geleneksel Lider – Kolaylaştırıcı – Kolaylaştıran Lider

Kurumlarda bahsettiğim liderlik rollerine dair netleştirmek istediğim noktalar var. Bahsettiğim roller, yönlendiren lider, kolaylaştırıcı ve kolaylaştıran liderler. Bu üçü arasında netlik kazandırmak için de sizin için tanımsal bir yazı toparladım.

Geleneksel Yönlendiren LiderKolaylaştıran Lider
Yönlendiren liderler, iş yapılırken oldukça yüksek bir oranda içeriğe ve adımlara dahilken ilişkilenme elementine de bir o kadar az ilişkilenmiştir. Başka bir deyişle, zamanlarının çoğunu insanların yaptıkları işi bilip bilmediklediklerine emin olmak için harcarlar, ekip üyeleri ile ilişki inşası ya da onların kişisel büyümelerine alan ve zamanları yoktur. İnsanları işe alma, işten çıkarma veya yeniden konumlandırma gücüne sahiplerdir. Ana kararlarda her zaman son sözü söylerler. Kolaylaştıran liderlik, grup kolaylaştırıcılığına dayanan temel inanışlar ve uygulamalara dayanan yetkinlikli bir liderlik yaklaşımıdır. Yardımcı ve sağlayıcı liderlik ihtiyaçları için yapı ve işlev sağlayan süreç araçları sunan bir yaklaşımdır.
Geleneksel yönlendiren liderler;görev odaklıdırgidilecek yöne ve stratejik kararlara sahiptirişlerin yapılıp yapılmadığını kontrol ederinsanlarla bireysel olarak çalışırbilgiyi ve akışını kontrol ederkarar alma hakkını saklı tutarinsanların yetkinliklerine çok önem vermezrütbe ve ayrıcalıklara sahiptiruzak ve resmi tarzda bir iletişim kuraremir verirbirkaç toplantı yaparçok seyrek olarak geri bildirim verir ya da alırçalışanlar bu liderler için çalışırlarsonuçlar için hesap verme sorumluluğunu koruryöneticilerin beklentilerini karşılamak için çalışırlarKolaylaştıran liderler kolaylaştırıcılığın temel inançlarına sahiptir;İnsanlar zeki ve beceriklidir ve doğru şeyi yapmak isterler.Rütbesi ya da sıfatı ne olursa olsun herkesin fikri değerlidir.Gruplar, yalnız karar veren bireylerden daha iyi kararlar alırlar.İnsanlar kendi yarattıkları plan ve fikirlere daha bağlıdırlar.İnsanlar, girişimlerin ortakları olduklarında kendi davranışları için daha sorumlu davranır ve daha hesabını verebilecekleri şekilde hareket ederler.Liderin rolü, takım üyelerinin olabilecek en iyi performansı sergilemesi için takımı uyandırmaktır.
Bu yöntem, liderlerin uzmanlık alanının işin devamı için hayati olduğu yerlerde oldukça etkilidir. İşinde çok yeni ya da bilgisiz takımlar için de bu tarz liderlik sonuç almak için işe yarayacaktır.Kolaylaştıran liderin en önemli amacı, her bir bireyin içindeki sorumluluk, güç ve güveni ortaya çıkararak o kişilerde liderlik yetenekleri inşa etmektir. Kurumlarda, daha katılımcı, yanıt veren, kendi kendini yönetebilen ve çalışanların sahip oldukları beceri ve bilgilerle zenginleşen bir çalışma ortamı yaratmayı hedeflerler.
görsel ragan.com sitesinden alınmıştır

Kolaylaştıran liderin en önemli ayrımı, kolaylaştırıcılığı işlerinde nasıl kullandıklarıdır. Kolaylaştırıcılık, tarafsız bir yerden kurumlara dışarıdan gelen ve grup dinamikleri ile toplantıya katılanlar arasında ortak bir üretim, karar, fikir birliği çıktıları için çalışan kişidir. Kolaylaştırıcı ve kolaylaştıran lider pratikler ve davranışsal anlamda birbirlerine çok benzer olsa da uygulamada farklılaşırlar.

görsel lifehacker.com sitesinden alınmıştır.
Toplantı KolaylaştırıcısıKolaylaştıran Lider
– Tarafsız bir dış göz olarak tasarlanır
– Kolaylaştırıcılık araçlarını toplantılarda kullanır
– Toplantı bileşenlerine odaklıdır
– Toplantıyı yönetmek için gerekli olan gücü dengeler
– Tarafsız bir iç göz olarak tasarlanır

– Kolaylaştırıcılık araçlarını işinde kullanır
– Günlük yönetim işlerinin hepsine, toplantılar dahil, odaklıdır.
– İşin her türlü yönetim ihtiyacı için gerekli güçlerin dengesi için çalışır.

Yönlendiren liderler, tüm sürecin iş ve sorumluluklarını tek başına taşıdıkları için kişisel olarak daha karışık iş yüküne sahipken, kolaylaştıran liderlerin karmaşıklıkları kişiler arası dinamikleri yönetmek üzerinedir. Kolaylaştıran liderler, eğitmenlik, moderasyon ve koçluk gibi farklı rollerle çalışmalarının yanında takım üyelerinin daha verimli çalışacakları yapıları tasarlamak ve kurmak gibi bir yükümlülüğü de taşırlar.

Kolaylaştıran liderlerin ana amacı takım üyelerinin sahip oldukları hediye ve kaynakları takım ve iş için yükseltmek ve organize etmektir.

İşin gereklilikleri, işleyiş süreci ve çevresi ile olan ilişkisel koşulları dahilinde bir kurumda bu tip liderliklerin hepsine ihtiyaç vardır. Dengeyi sağlamak adına farklı kişilerin bu rolleri tutarak gerekli yetkinlikleri inşa etmesi en sağlıklısıdır.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.