Kurumlarda Etkili Kolaylaştırıcılığın Amaçları

Kurumlarda Etkili Kolaylaştırıcılığın Amaçları

  • Etkili kolaylaştırıcılık takımın daha rahat çalışmasını için çabalar ve rahat çalışmak demek “mümkün olan en iyi” sonuçları elde etmek için çalışmaktır. O takımı bir araya getiren ve en başında belirlenen amaçlar illa ki vardır, kolaylaştırıcıya düşen sadece bu amaçlar ulaşılması için bir alt yapı kurulmasını sağlamak değil aynı zamanda grubu konular üzerinde konuşabileceği bir zemin hazırlamak ve başarılabilir ve ulaşılabilir hedefler belirleyebilmesini sağlamak için yönlendirmektir. Takım üyeleri, toplantılarda hangi koşullarda hangi hedeflere nasıl ilerlendiğini söyleyebilmeli, böylece üyelerin sürecin parçası olarak nasıl bir rol oynadıklarına dair ve nerede olduklarına dair aidiyetlerini inşa etmelerine fırsat verilmelidir.
  • Etkili kolaylaştırma, her bir üyenin dahil ve işe yarar hissetmesini sağlayacak olan süreçtir. Yöntemler ise doğru bir şekilde uygulanmasının yanında takım sürecine katkı sağlayacak somut sonuçları da beraberinde getirecek şekilde belirlenmelidir.
  • Etkili kolaylaştırmanın testlerinden birisi, buluşmadan/toplantıdan sonra ne olduğudur. Süreç sağlıklı işlediyse, üyelerin hepsinin desteklediği kararlarla adımlar tamamlanacak, tamamlanamayan yerlerde netlikle devredilecek ve iletişim kanalları takımlar ve üyeler arasında açık kalacaktır.
  • Kolaylaştırılan süreçlerde verimlilik oldukça önemli bir kriter, bu yüzden ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler koymak oldukça kritik. Önemli risklerden bir tanesi kolaylaştıran takımda çok güvenilen iyi bir kolaylaştırıcı olduğunda hedeflerin mümkün olanın üzerinde olacak şekilde belirlenmesi, sürecin tamamlanmaması ve sonuçların netleşmemesine sebebiyet verebilir.
  • Bazı durumlarda ise süreç gerçekten başarısız olabilir, kötü hazırlık, doğru yöntemlerin seçilmemesi, katılımcıların ortama yeteri kadar hazırlanmamaları, hali hazırda niyetin ortak zeminde buluşamaması vb. Daha bir çok sebep sayılabilir, ancak kolaylaştırıcı zamanla “başarısız” görünen işlerden dahi alan okumaya, çerçevelemeye ya da planlamaya dair farklı detaylar ile yetkinlik kazanmalı ve kendisi için de öğrenme deneyiminin sorumluluğunu almalıdır.
  • Bazı durumlarda başarısızlık sürecin doğal bir parçasıdır, takımın kendisi kolaylaştırıcıyı nasıl değerlendireceğine ondan nasıl hizmet alacağına dair netliğe sahip değildir. Çünkü, kolaylaştırıcının işi takımı karar aldırmak ya da işi tamamlamaya zorlamak değildir! Bu sorumluluk farklı katılımcı profili ile değişse de kolaylaştırıcının temel rolü bu değildir. En ideal olan ortam ise, kolaylaştırıcı, takım lideri ve takımın başarı ya da başarısızlığı herkese atfedilecek şekilde bir araya gelmesi ve değerlendirmenin bu bakış açısı üzerinden geliştirilmesidir.
  • Kolaylaştırıcılar, başarısız süreçlerde doğrudan kendilerini, tasarladıkları akışı suçlamamalıdır, değerlendirme yapılırken önemli olan zayıf geçen bir buluşmanın dinamiklerini ayrı adımlarla görebilmek, noktaları bağlayabilmek ve bütünde kendine düşen noktaları ayırt edebilmektir. Kolaylaştırıcının temeldeki sorumlulukları, takıma onların ihtiyacını karşılayacak kalitesi yöntem, süreç ve önerileri sunmak ve katılımcıların tecrübe, hayal gücü ve çabalarına güven duyarak takip etmektir. Takım, farklı bir yöntem seçerse kolaylaştırıcı burada destek veremeyebilir. Burada önemli olan, katılımcıların kendi amaç ve ihtiyaçları doğrultusunda en sağlıklı karar için çabaladıklarını hatırlamak, ve karar alma dinamiklerine dair avantajlı ve dezavantajlı durumları gözlemlemek için bakmak ve paylaşmaktır. Kolaylaştırıcı için bir diğer tercih ise, bu takımla çalışmamak ya da sadece kendi yöntemlerini kullanmayı seçmesi koşulu ile devam etmektir.
  • Etkili kolaylaştıran süreç tasarımları, bir büyüme alanı tanımına sahiptir. Bu amaçlar çerçevesinde takımlara dair takdir kültürünün oluşması, takım inşası ya da birlikte hareket etme ve karar verebilme dinamiklerinin geliştirilmesi gibi konular genelde baskındır. Böylece takım, hedefleri çerçevesinde sonuç almak için çalışırken takım içinde güven ve bağların gelişimi için de çabalıyor olur.
görsel ebda.nu’dan alınmıştır
  • Son olarak, etkili kolaylaştırıcılıkta önemli dinamiklerinden bir diğeri, çeşitlilik. Katılımcılar arasında kültürel, kimliksel farklılıklar var ise bu takımın karar kalitesinin güçlenmesi adına kullanmak için mümkün olan zeminin hazırlanması hem hassas hem de risk içeren bir konudur. Bu farklılıklar güvenli bir şekilde işaret edilmeli ve takıma amaç ve hedef belirlerken, süreç içerisinde nasıl farklılıklar getireceğine ya da sonuç alma ve takip aşamasında nasıl dengeler bulunacağı konusunda program içerisinde bir alan yaratılabilir.  

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.